سمنان،میدان عدالت،ساختمان درخشان،طبقه اول شرقی
09122317796
02333350774

باید و نبایدهای تراکت

giosg00r.alxprint_flyer_printing

در این‌که در قرن بیست و یکم تجارت‌ها بالاخره باید رویکردهای تبلیغات دیجیتالی مؤثری داشته باشند شکی نیست و این که باید روند حرکت تبلیغات به سمت تبلیغات هدفمند باشد. اما آیا این به این معنی است که تبلیغاتی مثل تراکت و تبلیغات چاپی ارسالی به خانه‌ها دیگر اثر ندارد؟
تراکت هم یک ابزار تبلیغاتی است که اثرات و فوائد و هزینه‌های خود را دارد و اگر به درستی استفاده شود به‌عنوان بخشی از برنامه تبلیغاتی تجارت‌ها می‌تواند مؤثر باشد.

۱- تراکت می‌خواهید چه کار؟
قبل از آنکه به طرح تراکت خود فکر کنید لازم است مطمئن شوید که آیا اصلاً تراکت می‌خواهید یا نه. اگر برنامه بازاریابی دارید به آن رجوع کنید و اگر ندارید لااقل در مورد کارهای تبلیغاتی، مشتریان و اهداف خود خوب فکر کنید. مطمئن شوید که چه چیزی را می‌خواهید تبلیغ کنید. آیا اصلاً تراکت برای تبلیغ محصول و خدمات شما مناسب است؟ خیلی وقت‌ها تجارت‌ها تنها به این دلیل که هیچ راه تبلیغاتی ارزان دیگری سراغ ندارند از این روش استفاده می‌کنند که چون بدون برنامه و ذهنیت لازم انجام می‌شود لزوماً نتیجه‌ی خاصی هم نمی‌گیرند. آن طرف قضیه هم البته هست. بسیاری هم فکر می‌کنند که چون به‌طور مثال از تبلیغات اینترنتی برای معرفی محصولات خود استفاده کرده‌اند و سایتی برای معرفی خدمات خود راه‌اندازی کرده‌اند دیگر راهکاری مثل تراکت به دردشان نمی‌خورد. منطقی فکر کنید. تراکت یک راهکار تبلیغاتی است که اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد بازدهی مناسبی دارد. پس برنامه و طرح داشته باشید.
۲- پرچانگی ممنوع.
یک اصل خیلی ساده در مورد میزان مطالبی که روی تراکت قرار می‌دهید وجود دارد و آن هم این است که هر قدر هم که کم بنویسید باز هم زیاد است. انسان‌ها در این عصر هر روز با صدها تبلیغ مواجه می‌شوند. دیگر چهل سال پیش نیست که بخواهند کل مطالب یک تبلیغ چاپی را ریزبه‌ریز بخوانند. افراد در بهترین حالت زمان بسیار کوتاهی به تراکت شما توجه خواهند کرد و شما باید در همین چند ثانیه حرف اصلی را بزنید.
۳- برویم سر اصل مطلب.
یک راست بروید سر اصل مطلب. یک راهنمایی ساده و کارآمد برای این کار وجود دارد. در مورد هدف تراکت خود فکر کنید و به این ۴ سوال پاسخ دهید : چه کسی؟ چه زمانی؟ کجا؟ چی؟
اطلاعات لازم را دقیق و سرراست بدهید. قیمت‌ها را به تومان بنویسید و به جای صفرها از کلمات استفاده کنید. ۸۰ هزار تومان از ۸۰۰۰۰ تومان خیلی خواناتر است. تاریخ‌ها را به جای عددی نوشتن ماه، نام آن را بنویسید. ۱۷ بهمن خیلی مفهوم‌تر از ۹۴/۱۱/۱۷ است.
۴- رنگ‌های خوب جعبه‌ی مدادرنگی.
از رنگ‌های روشن و درخشان استفاده کنید. آدم‌ها به طور غریزی به رنگ‌های درخشنده و چشم‌نواز توجه نشان می‌دهند. خانواده‌ی رنگ‌های قرمز، زرد، سبز و آبی دوستان شما در طراحی تراکت هستند. از رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای اجتناب کنید. آاین رنگ‌ها حالت افسرده دارند. از رنگ‌ها طوری استفاده کنید که توجه‌ها به سمت لوگو و برندتان جلب شود. در استفاده از رنگ ها دقت کنید که ترکیب نهایی طراحی تراکت شما باید حالتی یکپارچه داشته باشد. مثلا تصویر زمینه‌ی آبی یا سبز همراه با متن قرمز برای مخاطب گیج‌کننده و ناخواناست.
۵- پاستای نستعلیق
هر فونتی معنا و احساسات خاصی در خودش دارد که به مخاطب منتقل می‌کند. قدرت، نجابت، اعتماد، شادابی و خیلی حالات دیگر است که استفاده از فونتی خاص می‌تواند به مخاطب شما منتقل کند. بنابراین با توجه به شخصیت برندتان و نوع محصول و خدماتتان از فونتی مناسب استفاده کنید. معرفی رستوران ایتالیایی که پیتزا و پاستا سرو می‌کند با فونت نستعلیق مخاطب را گیج می‌کند و باعث می‌شود تبلیغ شما را کنار بگذارد. در این زمینه با افراد متخصص مشورت کنید. شاید برای تراکت‌های فروش بهاره‌ی امسال شما فونت خاصی را پیشنهاد کردند.
۶- صاف بایستید.
متن تراکت باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که خواندن برای مخاطب ساده و سهل باشد. یکی از ضروریات آن هم‌ترازی نوشته‌هاست. متن تراکت شما باید هم به صورت افقی و عمومی تراز باشد. این علاوه بر خوانایی بر زیبایی هم اثرگذار است. دقت کنید که فاصله‌ی متن‌ها از لبه‌های صفحه کم نباشد.
۷- چشم‌ها را بدزدید.
انسان‌ها موجوداتی عجیبند. هرقدر که هم شرکت‌ها تلاش بر شناخت آن‌ها دارند نهایتاً گاهی به چیزهایی علاقه نشان می‌دهند که تعجب‌آور است. یک عکس خیلی خوب و جذاب و سرگرم‌کننده ممکن است بتواند برای شما معجزه کند. پس خلاق باشید و ببینید چه عکسی می‌توانید تهیه کنید که اثربخشی تراکت شما را بالا ببرد.
۸- یکی برای همه؟
دنیای چاپ با اینترنت فرق دارد. حتی اقلام مختلف چاپی هم ویژگی‌های مختلفی دارند. اینکه از یک طراحی در همه جا استفاده کنید اصلا فکر خوبی نیست. طرح بنر اینترنتی شما نمی‌تواند طرح مناسبی برای تراکت شما هم باشد. پس لطفا کمی بیشتر وقت و هزینه صرف کنید تا طرح مناسب و هدف‌داری برای تراکت خود آماده کنید. نتیجه‌ای که از کار خود می‌گیرید خستگی را از تنتان بیرون خواهد کرد.
۹- مراحل بعدی را شرح دهید.
بعضی تراکت‌ها توضیح اضافه‌ای نیاز ندارند، اما برخی دیگر چرا. مثلا تراکت معرفی یک کنسرت و یا یک برنامه آموزشی به توضیحات بیشتر و نهایتاً اعلام روند ثبت‌نام نیاز دارد. بنابراین حتماً آدرس سایت خود را در جای مناسبی از تراکت قرار دهید. توضیح دقیق و واضحی هم برای مخاطب روی تراکت بنویسید. به‌طور مثال این جمله که “برای خرید بلیط به سایت ما بروید” این جمله باید نزدیک به محل قرار گرفتن آدرس سایت باشد. کیوآر سایت خود را هم همان کنار بگذارید بهتر هم می‌شود.

Leave a reply