سمنان،میدان عدالت،ساختمان درخشان،طبقه اول شرقی
09122317796
02333350774

بایدونبایدهای چاپ در ابعاد بزرگ

این روزها اگر در سطح شهر تهران تردد کنید متوجه می‌شوید که بیلبوردهای شهر با دیگر اوقات سال فرق دارند و به‌جای آنکه تبلیغات کالاها و خدمات رویشان باشد آثار نقاشی و هنری برجسته‌ی ایرانی و جهانی روی آن‌ها نقش بسته است. این طرح با عنوان «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» برای دومین سال است که اجرا می‌شود و در مدت برگزاری آن تصویر تعدادی از ارزشمندترین آثار جهان به‌خصوص نقاشی در ابعاد بزرگ چاپ شده و بر روی بیلبوردها نصب می‌شوند تا شهروندان بدون نیاز به سر زدن به موزه با هنر ایران و جهان آشنا شوند. احتمالاً در رسانه‌های مختلف از جهات و ابعاد مختلف به این طرح پرداخته شده و حتی نوشته‌های زیادی توسط خود شهروندان هم در مورد این طرح در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. اما آنچه برای ما جالب است توجه به این نکته است که چگونه می‌توان تصویر نقاشی‌ای که ابعاد آن کوچک است را در این ابعاد خیلی بزرگ چاپ کرد بدون آنکه به کیفیت آن صدمه‌ای بخورد؟ به‌طورکلی چاپ در ابعاد بزرگ یک مقوله‌ی خاص در صنعت چاپ است که ویژگی‌های خاص خود را دارد. اگر شما بخواهید بنر بزرگ و یا طرحی برای بیلبورد را چاپ کنید باید نکات مهمی را در تهیه عکس طراحی و البته چاپ در نظر داشته باشید تا خروجی شما بیشترین کیفیت را داشته باشد. امروز قصد داریم تا شما را با برخی از ریزه‌کاری‌هایی که خوب و لازم است در مورد چاپ ابعاد بزرگ بدانید آشنا کنیم.

تنظیمات درست دوربین و اسکنر : برای تهیه‌ی محتوای مورد نیاز تابلوی تبلیغاتی خود ممکن است نیاز به عکاسی داشته باشید. برای این کار واجب است مطمئن شوید که تنظیمات دوربین شما به صورتی است که بزرگ‌ترین عکس با بالاترین رزولوشن ممکن را می‌گیرد. دوربین شما یا عکاستان در حالت عادی عموماً به صورتی تنظیم نشده که با بالاترین رزولوشن عکاسی کند چون عکس‌های خروجی آن خیلی حجیم است و زود می‌تواند حافظه‌ی دوربین را پر کند. اما برای طراحی بیلبوردتان به عکسی با بالاترین کیفیت ممکن نیاز دارید. بنابراین تنظیمات دوربین خود را بررسی کنید و تغییرات لازم را انجام دهید. در تنظیمات تعیین کنید که عکس‌ها به‌جای فرمت مرسوم JPG به‌صورت RAW ذخیره شوند. ممکن است برای تهیه محتوای لازم نیاز به اسکن کردن چیزی مثل یک عکس قدیمی چاپی هم داشته باشید. در اینجا هم لازم است که تنظیمات اسکنرتان طوری تغییر کند که با بالاترین کیفیت ممکن اسکن را انجام دهد. این محتواها ورودی شما برای طراحی تابلوی تبلیغاتی‌تان هستند و بدون داشتن محتوای اولیه باکیفیت، خروجی نیز کیفیتی نخواهد داشت.
عکس‌ها را بزرگ نکنید : تمام توصیه‌های بند قبلی برای این است که عکس اولیه شما بیشترین کیفیت را داشته باشد. چه عکس را خودتان گرفته‌اید و چه از منابعی مثل اینترنت آن را تهیه‌کرده‌اید فکر بزرگ کردن آن در نرم‌افزارها را از سرتان بیرون کنید. خروجی این کار فاجعه‌بار خواهد بود. شما به عکس با کیفیت بالا و در ابعاد مناسب نیاز دارید. بنابراین اگر عکس شما رزولوشن بالایی ندارد و اندازه آن کوچک است وسوسه نشوید و خیلی راحت آن را کنار بگذارید.
از وکتورها استفاده کنید : تصاویر وکتور برخلاف تصاویر معمولی‌ای که می‌شناسیم به‌جای آنکه از پیکسل‌ها ساخته شده باشند از چیزی که به‌اصطلاح آن را مسیر می‌نامیم ساخته شده‌اند. این ویژگی این قابلیت را به این عکس‌ها می‌دهد که به هر اندازه که بخواهید می‌توانید سایز آن‌ها را بزرگ کنید. بنابراین اگر از این تصاویر در کارتان استفاده کنید نگرانی‌ای از بابت خروجی نخواهید داشت.

توجه به رزولوشن :

وقتی در مورد رزولوشن بنر یا بیلبوردهای خود فکر می‌کنید اولین چیزی که باید به آن دقت کنید فاصله‌ای است که قرار است مخاطبان از آن فاصله آن را تماشا کنند. درواقع فاصله‌ی میان مخاطبان تا تابلوی تبلیغاتی شما یک فاکتور مهم در تصمیم‌گیری میزان رزولوشن است. یک مقیاس برای اندازه‌گیری رزولوشن در چاپ در ابعاد بزرگ تعداد نقطه در هر اینچ است که به‌اختصار به آن DPI‌ گفته می‌شود. DPI به زبان ساده تعداد نقاطی است که می‌تواند در یک اینچ از چاپ دیجیتال قرار گیرد و اگر با واحد اینچ آشنایی ندارید باید گفت که هر اینچ در حدود ۵۴/۲ سانتی‌متر است.
برای فواصل مختلف بین تابلوی تبلیغاتی تا بینندگان DPI مناسب عبارت است از :
فاصله‌ی نزدیک (بین نیم تا یک متر) : 200dpi
نزدیک تا متوسط (یک تا سه متر) : 150dpi
متوسط تا دور (سه تا شش متر) : 100dpi
دور (شش متر) : 75dpi

فرمت فایل خروجی :

البته فرمت خروجی فایل از آن چیزهایی است که باید توسط چاپخانه‌ای که سفارش شما را انجام می‌دهد تعیین شود. اما به‌طورکلی برای چاپ در این ابعاد دو فرمت TIFF و EPS به‌عنوان خروجی فایل می‌توانند مناسب باشند. فرمت TIFF برای تولید فایل‌های بزرگ بدون اینکه لازم باشد کیفیت را قربانی کنید بسیار مناسب است. وقتی خروجی کار در نرم‌افزار فتوشاپ با این فرمت ذخیره می‌شود ویژگی‌های اصلی آن مانند لایه‌ها نیز در آن ذخیره می‌شود. EPS هم یک فرمت تقریباً همه‌کاره است و می‌تواند ترکیبی از متن گرافیک و عکس را در خود ذخیره کند.

از چاپ اکوسالونت استفاده کنید :

همه‌چیز هم مربوط به طراحی نیست. خود چاپ و تکنیک و ابزار آن هم در خروجی کار تأثیر خیلی زیادی دارد. در حال حاضر عمده‌ی چاپ عریض در چاپخانه‌های کشور سالونت است که خیلی هم خوب و مقرون‌به‌صرفه است. اما راهکار جدیدتری هم برای چاپ وجود دارد که نام آن اکوسالونت است. اگرچه چاپ اکوسالونت به لحاظ هزینه مقداری گران‌تر از چاپ سالونت است اما وقتی کیفیت خروجی کار را ببینید حتماً از پرداخت این هزینه راضی و خشنود خواهید بود. خروجی چاپ اکوسالونت رنگ‌هایی بسیار زنده‌تر و جذاب‌تر دارد و وقتی‌که قرار است تصویری که رنگ‌های زیادی دارد در ابعاد بزرگ چاپ شود به‌طور چشمگیری در خروجی تفاوت ایجاد می‌کند. ازآنجایی‌که سفارش‌های ابعاد بزرگ شما معمولاً کم و تک موردی است خوب است که حتماً به استفاده از این نوع چاپ برای این دسته از سفارش‌هایتان فکر کنید. به‌خصوص که این افزایش هزینه در مقابل سایر هزینه‌ها مثل هزینه‌ی اجاره فضای تبلیغاتی نصب تابلوی شما عملاً ناچیز است.

توجه به این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا از نتیجه‌ی چاپ عریض خود راضی باشید. نکته‌ی مهم و اصلی را هم فراموش نکنید. جزئیاتی که باید در طراحی و تصمیمات خود لحاظ کنید را از جایی که می‌خواهید کار چاپ را به آن بسپارید حتماً سؤال کنید. هر چاپخانه بسته به تجهیزات و شرایطش ممکن است نکات مخصوص به خودش را داشته باشد.bricate cross-platform growth strategies whereas distributed customer service. Competently predominate sustainable imperatives for professional total linkage. Progressively architect diverse ideas with superior schemas. Monotonectally revolutionize highly efficient data for viral e-business.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

UI Development
Programming
Databases
Usability & Design

Objectively revolutionize future-proof potentialities via emerging intellectual capital. Enthusiastically negotiate fully researched best practices rather than one-to-one synergy. Holisticly predominate cutting-edge web-readiness without cross-unit ideas. Monotonectally optimize real-time vortals before parallel schemas. Intrinsicly underwhelm efficient experiences and professional total linkage.

BOX WITH IMAGE BACKGROUND

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

BOX WITH IMAGE BACKGROUND

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Phosfluorescently target 24/365 testing procedures via performance based vortals. Objectively network bricks-and-clicks applications through real-time systems. Collaboratively mesh performance based core competencies before economically sound imperatives. Synergistically pursue world-class content for integrated quality vectors. Efficiently predominate leveraged networks whereas high standards in e-services.

Professionally morph client-centric portals before an expanded array of imperatives. Objectively restore ethical alignments whereas vertical networks. Quickly whiteboard innovative quality vectors via transparent ideas. Assertively supply compelling interfaces through high standards in architectures. Phosfluorescently evisculate team building internal or “organic” sources for cost effective innovation.

CENTERED ALERT BOX WITH TITLE

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.